top of page

Nya krav för kreditförmedlare – säkra funktionerna före ansökan till FI

Bemanna ekonomi, risk och compliance innan Finansinspektionen kommer med frågor

En strukturell arkitektonisk byggnad

Lästid

7 minuter

Publicerat

01 Dec, 2025

Skribent

Kim Dywling

Kim Dywling

Managing Partner

Medskribenter

Linnéa Dywling

Linnéa Dywling

Partner & COO

Thom Mattsson

Thom Mattsson

Business Development Specialist

Prenumerera på nyhetsbrevet

Spelplanen för kreditförmedlare håller på att ritas om

Om du driver en låneförmedlare eller kreditförmedlare i Sverige just nu märker du det redan.
Tillsynen skärps, konsumentskyddet prioriteras högre och kraven på styrning och riskhantering blir tydligare för varje år.

Det handlar inte längre bara om att visa bra siffror.
Finansinspektionen (FI) vill se hur du leder verksamheten, hur du hanterar risk och vilka personer som faktiskt bär ansvar i ekonomi, kredit, risk och compliance.

Översatt till din vardag betyder det här något ganska konkret:
du behöver en genomtänkt struktur för ekonomi, risk och regelefterlevnad innan du skickar in en ansökan till Finansinspektionen. Inte efteråt.

Image by Bennie Bates

Vad Finansinspektionen egentligen tittar på

När Finansinspektionen går igenom en ansökan, eller följer upp ett tillstånd, tittar de på betydligt mer än resultaträkningen.

De bedömer bland annat:


  • Hur styrningen fungerar i praktiken. Finns det tydliga roller, forum och beslutsvägar?

  • Om det finns en fungerande riskhantering, inte bara policydokument i en mapp.

  • Om det finns oberoende kontrollfunktioner för risk, compliance och ofta AML.

  • Om styrelse, ledning och nyckelpersoner är lämpliga för verksamhetens riskprofil.


I praktiken hamnar vissa roller i fokus nästan varje gång:


  • En CFO som kan mer än redovisning. Kapitaltäckning, likviditet, rapportering och relationen till tillsynsmyndigheten behöver sitta i ryggraden.

  • En kreditchef som förstår var ansvar börjar och slutar, hur kreditpolicy och delegationsordning ska se ut och hur besluten dokumenteras.

  • Risk- och compliancefunktioner som inte bara är titlar, utan personer med mandat, tid och erfarenhet.

  • En AML-ansvarig som vet hur penningtvättsrisker ska bedömas, följas upp och rapporteras.

  • En styrelse där sammansättningen går att motivera utifrån risk, affärsmodell och komplexitet.


Det här är inte “nice to have”. För många kreditförmedlare är det i praktiken miniminivån för att Finansinspektionen ska känna förtroende.

Börja med en ärlig nulägesbild

Innan du börjar leta kandidater är det klokt att rita upp hur det faktiskt ser ut idag. Det behöver inte vara komplicerat, men det måste vara ärligt.

Börja med tre perspektiv. Ställ frågorna:


Roller och mandat


  • Vem har i praktiken ansvar för kapital, likviditet och rapportering i dag?

  • Vem äger kreditrisk och kreditbeslut, även om det inte står så på visitkortet?

  • Vem har fått etiketten risk, compliance eller AML, och hur mycket tid har den personen för uppdraget?


Styrning och arbetssätt


  • Finns återkommande forum där risk, kreditkvalitet och regelefterlevnad diskuteras på riktigt?

  • Får styrelsen det underlag som behövs för att kunna ta genomtänkta beslut?

  • Dokumenteras det som beslutas, eller lever mycket i huvudet på några få nyckelpersoner?


Kompetensgap


  • Var saknas erfarenhet av reglerad verksamhet, tillståndsprocesser och dialog med Finansinspektionen?

  • Var bygger ni på “sunt förnuft” snarare än tydliga modeller, processer och dokumentation?


Efter en sådan genomgång brukar bilden bli tydlig. Antingen saknas personer. Eller så saknas mandat, arbetssätt och struktur. Ofta är det en kombination.

Rätt mix av interim och rekrytering ger fart i rätt riktning

En vanlig tanke är att allt måste vara löst med permanenta rekryteringar innan man “vågar” ta nästa steg mot Finansinspektionen. Ofta är det motsatsen som ställer till det.

Regelverk och tillsyn skärps löpande. Marknaden för kvalificerad CFO-, risk- och compliancekompetens rör sig inte lika snabbt. Om du väntar in den perfekta långsiktiga kandidaten kan du förlora viktiga månader där ni faktiskt hade kunnat bygga mycket av strukturen med hjälp av en interimlösning.

Jag ser ofta att bolag som ligger steget före:


  • Tar in en interim-CFO eller interim-riskchef som snabbt kartlägger läget, sätter struktur på rapportering, riskramverk och governance.

  • Låter interimprofilen vara med och definiera kravprofilen för den långsiktiga rekryteringen.

  • Använder interimsperioden till att testa forum, rapportvägar och ansvarsfördelning i skarpt läge, så att ansökan till Finansinspektionen vilar på något som redan fungerar.


När strukturen väl sitter är det enklare att hitta permanenta personer som kliver in i en tydlig spelplan, i stället för att börja sin resa med att släcka bränder.

Image by Rodeo Project Management Software

En enkel 90-dagarsplan inför din ansökan till Finansinspektionen

Om du vet att en ansökan eller en skarpare dialog med Finansinspektionen närmar sig, men känner att stödfunktionerna inte är där de borde vara, kan du använda en enkel 90-dagarsplan som ram.


Dag 1–10: Nuläge och målbild


  • Samla VD, nuvarande ekonomiansvarig eller CFO, eventuell kreditchef och någon med HR- eller people-perspektiv.

  • Rita upp hur ekonomi, kredit, risk, compliance och AML ser ut i dag.

  • Beskriv hur du vill att organisationen ska se ut om 12–18 månader för att kännas trygg inför en granskning.


Dag 10–30: Kravprofiler och bemanningsstrategi


  • Ta fram kravprofiler för CFO, kreditchef, risk, compliance och AML tillsammans med juridisk rådgivare eller partner med erfarenhet av tillståndsprocesser.

  • Bestäm vilka roller som ska lösas med interim inledningsvis och vilka som kräver direkt rekrytering.

  • Prioritera ordningen. Vilken funktion måste du ha på plats först för att minska din egen risk och stress?


Dag 30–90: Tillsättning och implementation


  • Ta in kritiska interimroller där du saknar erfarenhet eller tid idag.

  • Starta rekryteringar av långsiktiga nyckelpersoner parallellt.

  • Låt interimprofilerna driva uppbyggnaden av governance, riskramverk, kreditpolicy, rapportering och mötesstrukturer.


Poängen är att Finansinspektionen inte bara ser namn på ett papper. De ser en helhet. En organisation som har kontroll på sin risk, sin rapportering och sin styrning, eller ett bolag som “lovar att ordna det sen”.

Vill du slippa sitta ensam med hela analysen och bemanningspusslet, och få hjälp att rita upp och fylla rätt ekonomi-, kredit- och riskfunktioner inför din ansökan till Finansinspektionen?

👉 Kontakta oss här!

bottom of page