top of page

Ebba Lindgren Jirdén

Kultur, välmående och upplevelser i centrum på Delta Consulting

Ebba Lindgren Jirdén

Lästid

7 Minuter

Publicerat

02 Sep, 2025

Skribent

Bild på skribenten

Linnéa Dywling

Partner & COO

Medskribenter

Bild på medskribenten

Frida Sigelfeldt

Marketing Assistant

Bild på medskribent 2

Klara Hägg

Senior Recruitment Consultant

Prenumerera på nyhetsbrevet

En mångfacetterad roll med tre ben

Ebba Lindgren Jirdén har en tredelad roll. På Delta Consulting är hon Head of People & Culture, där fokus ligger på allt ifrån välmående till medarbetarsamtal, kickoffer och pulsmätningar i HR-systemet Simployer. Samtidigt ansvarar hon för Deltas systerbolag Tower Helix där Delta Consulting har sitt kontor. Det är en mötes- och eventarena i Norra Tornen. Där planerar hon events för företag och privatpersoner, samt arrangerar konstevenemang av olika slag. Det tredje och sista benet är office management, att se till att vardagen fungerar smidigt för alla kollegor och gäster med alltifrån kaffe till struktur.


– "Jag gillar kombinationen av det operativa och det mänskliga. För mig hänger allt ihop: ett bra kontor, en bra kultur och bra upplevelser", säger Ebba.

Delta Consulting är ett företag som är nytänkande och inkluderande

När Ebba beskriver Delta Consultings kultur lyfter hon fram tre ord: nytänkande, välkomnande och högt i tak. Här uppmuntras egna initiativ och idéer, samtidigt som teamet delar kunskap genom täta uppföljningar.


– "Det unika hos Delta skulle jag säga är kombinationen av individuellt ansvar och delade erfarenheter. Vi har ett klimat där man både får och vågar testa nya lösningar, samtidigt som man ständigt lär av varandra genom alla tajta dialoger och uppföljningar", berättar Ebba.

Drivkraften: autonomi och glädje

Det som motiverar Ebba mest i rollen är autonomi där hon får sätta egna mål, välja vägen fram och känna frihet i hur arbetet utförs. Hon blir särskilt stolt när hennes arbete bidrar till att människor mår bra och blir glada.


– "Att få kombinera People & Culture med events är det bästa. Det handlar i grunden om människor och upplevelser, och när man ser att det man gör faktiskt gör skillnad, då känns det extra meningsfullt"


Ebba beskriver också hur hennes tre roller hänger ihop och faktiskt stärker varandra. Att arbeta med både kultur, event och office management gör att hon får en helhetsbild av vad som skapar trivsel och framgång i vardagen.


”Det är ofta i de små sakerna som skillnaden märks. Ett välkomnande leende, en rolig aktivitet som bryter vardagen eller ett kontor som känns genomtänkt. Allt bidrar till helhetskänslan. När människor känner sig sedda och inkluderade, då uppstår också engagemanget på riktigt”, säger Ebba.

Marknadsundersökning på Delta Consulting

Dela på sociala medier

Argjira Morina

Ebba Lindgren Jirdén

Head of People and Culture

Att bygga en attraktiv arbetsplats

För Ebba är det självklart vad som gör Delta Consulting till en attraktiv arbetsgivare, vilket är att fortsätta lyssna på varje medarbetare och uppmuntra olikheterna som finns.


– "Det handlar inte om att alla ska vara lika, utan om att varje röst blir hörd och att man får vara den man är. Det är då kreativiteten växer och arbetsplatsen blir på riktigt attraktiv", säger hon.

Från system till samtal - moderna verktyg för kultur och välmående

Ett av Ebbas initiativ är att implementera HR-systemet Simployer. Genom systemet kan teamet på Delta Consulting samla in kontinuerlig feedback via pulsmätningar, följa trender över tid och snabbt identifiera områden som behöver extra fokus. På så sätt blir välmåendet inte bara en känsla, utan också något som kan följas upp och ageras på i tid. Men för Ebba är det tydligt att tekniken bara är ett komplement, den verkliga kraften ligger i samtalen.


– ”Systemet är en stor hjälp och vi ser fram emot att utnyttja det ännu mer framöver. Men det är samtalen som gör verklig skillnad. När vi kan kombinera konkreta insikter med riktiga möten mellan människor, skapar vi en kultur som både är hållbar och inkluderande”, säger Ebba.

Vem är Ebba utanför jobbet?

När Ebba inte är på arbetet hittar vi henne oftast i skogsspåren på en löptur, eller i skidspåren under rätt årstid. Hennes favoritplats i Stockholm är Sundbyberg, “Sumpan”, där hon uppskattar närheten till både stad och natur. Som favoritemoji väljer hon 😎 eftersom den ”kan passa i många olika situationer”. Och om hon själv fick vara ett djur? Då skulle hon vara en bäver. De är kreativa, byggande och alltid en del av ett team. Hon erkänner också att hon gärna unnar sig chips som sitt favoritsnacks, bara det inte är enbart lättsaltade.


👉 Med Ebba Lindgren Jirdén i spetsen för People & Culture, events och kontorsupplevelsen visar Delta Consulting att en modern rekryterings- och konsultverksamhet inte bara handlar om affärer, utan lika mycket om kultur, välmående och att skapa upplevelser som gör skillnad varje dag. Vår vision är att skapa lyckligare arbetsplatser, och såklart börjar det hos oss själva!


Kontakta Ebba om du vill veta mer om hur det är att arbeta på Delta Consulting eller ifall ni är nyfikna på Tower Helix alla olika erbjudanden.

bottom of page